Urlop macierzyński to czas, który pozwala świeżo upieczonej mamie na pobyt z jej nowo narodzonym dzieckiem. Zaraz po urodzeniu dziecka, kobieta może z nim pozostać w domu i w wyniku tego otrzymuje urlop macierzyński. Inaczej jest to płatna przerwa w pracy, która przysługuje osobie, która urodziła dziecko. Długość urlopu zależna jest od ilości dzieci urodzonych za jednym razem i na ogół wynosi od 20 tygodni, przy urodzeniu jednego dziecka, aż do 37 tygodni, gdy matka urodzi 5 dzieci jednocześnie.
Kto jeszcze skorzysta z urlopu macierzyńskiego?
Urlop macierzyński jest urlopem obowiązkowym, nie można się jego zrzec. Jednak może być przyznany zarówno mamie, jak i tacie. Oznacza to, że po upływie 14 tygodni matka może wrócić do pracy, a z reszty urlopu macierzyńskiego, czyli następnych 6 tygodni może skorzystać tata.
Jest to tak zwany urlop tacierzyński, jednak przysługuje on osobie, która jest zatrudniona na stałą umowę o pracę. Jeżeli oboje rodzicie dzielą się urlopem macierzyńskim, to każdy z nich musi napisać określony wniosek do pracodawcy. Mama informuje, że rezygnuje z dalszej części urlopu macierzyńskiego, a tata pisze wniosek o przyznanie mu urlopu.
Urlop macierzyński może wziąć także osoba, która dziecko adoptuje do jego 5 roku życia.
Ile jest płatny urlop macierzyński?
Urlop macierzyński ile trwa już jest wiadomo, natomiast dodać należy, że jest to okres płatny. Zasiłek macierzyński wypłacany jest przez pracodawcę lub przez ZUS. Sama wysokość takiego zasiłku uzależniona jest od formy zatrudnienia, przysługuje on jednak osobom, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym.
Jeżeli mama jest zatrudniona na stałe, jej zasiłek będzie wynosił 100% wartości podstawy, od której zasiłek będzie odliczany. Gdy mama nie pracuje, otrzyma wyposażenie równe 1000 złotych. Natomiast gdy mama prowadziła działalność gospodarczą, wysokość jej zasiłku jest zależna od opłacanych składek do ZUS.
Kiedy rozpoczyna się urlop macierzyński?
Tego typu urlop rozpoczyna się automatycznie od dnia porodu dziecka, jednak można z niego skorzystać również jeszcze przed porodem. Pracodawca nie ma prawa odmówić takiego urlopu, jak również, osoba do niego uprawniona nie musi pisać podania z prośbą o przyznanie tego rodzaju urlopu.
Po urlopie macierzyńskim rodzice mogą udać się na urlop rodzicielski. Dzielą go między sobą i tak samo otrzymują za ten pobyt w domu, wypłatę. Łącznie urlop macierzyński i rodzicielski trwają 52 tygodnie, czyli około 364 dni.
Warto jest też zaznaczyć, że będąc na urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim nie można być zwolnionym z pracy. Pracodawca nie ma prawa danego rodzica zwolnić.
Innym rodzajem urlopu, który następuje po urlopie rodzicielskim jest urlop wychowawczy. Jednak jest to rodzaj urlopu bezpłatnego i może trwać około 36 miesięcy i można go dzielić. W trakcie takiego urlopu można przez jakiś czas opiekować się dzieckiem, a następnie wrócić do pracy i ponownie wziąć urlop wychowawczy. Rodzice mogą go też podzielić między sobą, W przypadku gdy w trakcie, któregoś z urlopów kończy się umowa o pracę ustaje także możliwość przebywania na urlopie.