W polskiej kuchni dominują smażone potrawy. Niektórzy nie wyobrażają sobie śniadania bez jajecznicy albo obiadu bez kotleta schabowego. Natomiast smażenie nie jest najzdrowszą metodą obróbki żywności. Duże znaczenie ma także olej, na którym smażymy potrawy. Zatem jak wybrać najzdrowszy olej do smażenia?
Temperatura dymienia tłuszczu
Mamy szeroki wybór tłuszczy, na których można smażyć potrawy. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że najlepszym tłuszczem do smażenia będzie ten, który ma wysoki punkt dymienia. Co to znaczy? Punkt dymienia to granica, w której tłuszcz ulega niekorzystnym przemianom. Dlatego im wyższa temperatura tym dla nas lepiej. Na Wikipedii możemy znaleźć następujące informacje: „punkt dymienia tłuszczu zależy głównie od zawartości wolnych kwasów tłuszczowych. Im tłuszcz zawiera w swoim składzie więcej wolnych kwasów tłuszczowych tym temperatura dymienia jest niższa”. I tak najwyższy punkt dymienia posiada olej rzepakowy rafinowany (ok. 210 stopni Celsjusza), olej arachidowy rafinowany (ok. 230 stopni Celsjusza) oraz smalec (ok. 213 stopni Celsjusza). Dlatego smażenia poleca się szczególnie tłuszcze rafinowane. Warto też wybrać olej, który ma wysoką zawartość kwasów jednonienasyconych, a także niską zawartość kwasów wielonienasyconych.
Najzdrowszy olej do smażenia
Warto zdecydować się na olej rzepakowy rafinowany. Jak już było wspomniane ma wysoką temperaturę dymienia. W składzie posiada przede wszystkim jednonasycone kwasy tłuszczowe – są odporne na działanie wysokiej temperatury. Olej rzepakowy jest łatwo dostępny i ma neutralny smak oraz zapach. Jest także źródłem antyoksydantów, witaminy E oraz kwasów omega 3. Oczywiście trzeba pamiętać, by nie smażyć wielokrotnie na tym samym oleju. Wybór tłuszczu do smażenia powinien zależeć też od tego, jak długo chcemy daną potrawę smażyć – inny będzie do smażenia płytkiego, a inny do głębokiego. Do krótkotrwałego smażenia również najlepszym wyborem będzie olej rzepakowy nierafinowany. Jednak alternatywa dla niego może być oliwa z oliwek lub olej słonecznikowy. Natomiast do smażenia, tak zwanego głębokiego dobrym wyborem jest masło klarowane, olej kokosowy lub olej rzepakowy. Natomiast do tej metody przygotowania żywności nie nadają się oleje tłoczone na zimno. One sprawdzą się jedynie do sałatek, dressingów, pieczywa. Takie oleje najlepiej spożywać na zimno, bez obróbki cieplnej.
Inne tłuszcze do smażenia
Oleje rafinowane są najlepszą opcją do smażenia potraw. Jednak jeżeli nie chcemy na nim smażyć to mamy jeszcze inne możliwości. Alternatywą dla oleju jest masło klarowane. Ma wysoką temperaturę dymienia oraz w swoim składzie posiada nasycone kwasy tłuszczowe. Na maśle klarowany można smażyć naleśniki, ryby, placuszki, kurczaka. Do smażenia nadaje się także smalec. Jednak posiada wiele tłuszczów nasyconych, więc należy używać go z umiarem. Polecany jeszcze szczególnie do głębokiego smażenia potraw. Można na nim smażyć ryby i mięso. Jego zaletą jest też to, że nie wsiąka w mięso, nie zmienienia jego smaku.