arysa.pl

moda, uroda, styl życia, dziecko

prawidłowa waga do wzrostu
Zdrowie

Jak kształtuje się prawidłowa waga w stosunku do wzrostu?

W obecnych czasach bardzo wiele osób dba o to, aby na co dzień utrzymywać odpowiednią wagę. Ma to bardzo duże znaczenie w kontekście utrzymywanie dobrego samopoczucia, dlatego warto na to zwrócić swoją szczególną uwagę. Podczas analizowania kwestii takiej jak prawidłowa waga do wzrostu należy wziąć pod uwagę wskaźnik BMI. Warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej.

Wskaźnik BMI

Wskaźnik BMI jest to tak zwany wskaźnik Body Mass Index. Wyraża on stosunek masy ciała danej osoby do jej wzrostu, dlatego tak istotne jest utrzymanie go na odpowiednim poziomie. Niskie wartości BMI wskazują na to, że waży się mało lub zbyt mało. Natomiast wyższe wartości BMI oznaczają, że waży się dużo lub zbyt dużo. Dodatkowo podwyższona wartość BMI związana jest z możliwością wystąpienia różnego rodzaju chorób o charakterze cywilizacyjnym. Dlatego warto tego unikać oraz utrzymywać swoją masę ciała na prawidłowym poziomie.

Wysokie BMI

W obecnych czasach coraz więcej osób boryka się z problemem podwyższonego poziomu wskaźnika Body Mass Index, co z całą pewnością nie jest korzystnym rozwiązaniem. Zbyt wysokie BMI może się łączyć z występowaniem różnego rodzaju chorób. Wśród nich można wymienić między innymi takie schorzenia jak miażdżyca czy też cukrzyca. Związane są one w dużej mierze z nadmiarem tkanki tłuszczowej w organizmie, a także z innymi problemami zdrowotnymi. Dlatego warto dążyć do utrzymywania jak najbardziej prawidłowej wagi.

Niskie BMI

Zbyt niski poziom wskaźnika Body Mass Index również będzie niekorzystnym rozwiązaniem, ponieważ także może powodować pojawienie się różnego rodzaju schorzeń. Dlatego takiej sytuacji także powinno się dla swojego zdrowia unikać. Niski wskaźnik BMI oznacza przede wszystkim niedożywienie organizmu, co może mieć dla niego bardzo niekorzystne skutki. Dzięki niemu zmniejsza się odporność organizmu, pogarsza się samopoczucie, a także może pojawić się anemia. Nie są to pożądane zmiany.

Normy BMI

Wskaźnik BMI ma pewne normy, które oznaczają, czy jego poziom jest w normie, a także czy nie jest za bardzo podwyższony lub obniżony. Zdrowy człowiek, który ma prawidłową wagę powinien mieć wskaźnik BMI kształtujący się w wartościach od 18,5 do 24,9. Z całą pewnością jest to najbardziej optymalna waga, jaką może uzyskać dana osoba. Wskaźnik BMI, który występuje poniżej wartości 18,5 oznacza niedowagę oraz ryzyko niedożywienia. Natomiast wskaźnik kształtujący się na poziomie 25,0 i więcej może sugerować nadwagę. Wskaźnik BMI powyżej 30,0 oznacza występowanie takiego schorzenia jak otyłość. Konkretne wskaźniki BMI kształtują się następująco:
– BMI poniżej 16,0 oznacza wygłodzenie,
– BMI pomiędzy 16,0, a 16,9 oznacza wychudzenie,
– BMI między 17,0, a 18,5 oznacza niedowagę,
– BMI pomiędzy 18,5, a 24,9 świadczy o prawidłowej wadze,
– BMI między 25,0, a 29,9 oznacza nadwagę,
– BMI pomiędzy 30,0, a 34,9 świadczy o otyłości pierwszego stopnia,
– BMI między 35,0, a 39,9 oznacza otyłość drugiego stopnia,
– BMI powyżej 40,0 świadczy o występowaniu otyłości trzeciego stopnia, która zagraża życiu.