Już od zarania dziejów ludzie odkryli, że niektóre rośliny lub ich owoce zawierają cenne tłuszcze przydatne w wielu dziedzinach życia. Olej roślinny w tym oliwa z oliwek znajdują zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także w kosmetyce, medycynie a nawet niektórych gałęziach przemysłowych. Do jakich potraw warto je dodawać? Co wchodzi w skład olejów roślinnych?
Olej – prawdziwy dar natury
Wykorzystywany w kuchni olej to dość gęsta, płynna substancja pozyskiwana z roślin oleistych, nierozpuszczalna w wodzie i składająca się głównie z nasyconych oraz nienasyconych estrów kwasów tłuszczowych. Zawartość cennych dla zdrowia makro- i mikroelementów, witamin lub innych związków jest zależna od gatunku rośliny z której olej powstał olej. I Na przykład popularny w kuchni olej rzepakowy jest źródłem witamin A, E i K, działających przeciwutleniająco polifenoli oraz fitesteroli wpływających na regulację poziomu cholesterolu, a oliwa z oliwek zawiera dodatkowo m.in. potas, fosfor, wapń, witaminy z grupy B oraz pozostałe składniki ważne z punktu zbilansowanego jadłospisu.
Oleje najlepsze do smażenia
Nie wszystkie tłuszcze roślinne nadają się do smażenia potraw, ponieważ charakteryzują się niskim punktem dymienia czyli rozpadu na wolne kwasy tłuszczowe i glicerol, w wyniku czego przygotowywana na patelni żywność nie tylko traci swoje walory smakowe czy odżywcze, ale może się stać wręcz szkodliwa dla zdrowia. Warto wiedzieć, że do smażenia płytkiego dobrym wyborem będzie olej rzepakowy, słonecznikowy oraz oliwa z oliwek. Z kolei, jeśli chodzi o głębokie smażenie, które odbywa się w temperaturze około 190°C, z tłuszczów roślinnych warto sięgnąć po olej rzepakowy, ewentualnie kokosowy czy arachidowy.
Najlepszy olej do spożywania na zimno
Większość olejów nie traci swoich najlepszych właściwości, gdy jest spożywana na surowo np. w formie dodatku do surówek, koktajli czy sałatek. Wówczas zachowują nie tylko swój charakterystyczny, wyjątkowy smak, ale także najważniejsze walory, w tym witaminy czy cenne składniki odżywcze. Tego typu oleje warto przechowywać w ciemnych butelkach, w niskich temperaturach i chroniąc je przed działaniem promieni słonecznych. Do tłuszczy roślinnych, które najlepiej spożywać na zimno, należy m.in. oliwa z oliwek extra virgin, olej z konopi, ostropestu, czarnuszki, orzechów, dyni czy lniany.
Oliwa z oliwek i oleje roślinne – do czego wykorzystać?
Tłuszcze roślinne dają możliwość nie tylko marynowania, grillowania czy smażenia warzyw lub mięs w wysokich temperaturach, ale także doprawiania spożywanych na surowo produktów. Sięgając po olej, warto sprawdzić, z czego został wyprodukowany, ponieważ smak i aromat jest zależny przede wszystkim od gatunku roślin, z których został wytłoczony. Olej lniany o charakterystycznym posmaku najlepiej się sprawdza jako dodatek do sałatek bazujących na rybach lub owocach morza, natomiast olej z czarnuszki doskonale podkreśli smak niektórych kremowych zup, dipów i past warzywnych, a oliwa z oliwek będzie wyśmienitym dodatkiem do włoskiej pizzy oraz popularnych na całym świecie potraw kuchni śródziemnomorskiej.