arysa.pl

moda, uroda, styl życia, dziecko

hessa
Lifestyle

Ekran Hessa: jak wygląda i na czym polega badanie z jego pomocą?

Aparat Hessa to jedno z najpowszechniej stosowanych narzędzi diagnostycznych w gabinecie okulistycznym. Badanie z jego użyciem nie jest długie ani skomplikowane, a pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Pozwala na rozpoznanie wielu częstych zaburzeń widzenia oraz chorób oczu. W MDT dostępne są nie tylko wysokiej jakości ekrany Hessa, ale także urządzenia, które pomagają w leczeniu wykrytych podczas badania schorzeń.

Czym jest ekran Hessa?

Ekran Hessa to urządzenie diagnostyczne wykorzystywane do oceny ruchomości gałki ocznej. Służy przede wszystkim rozpoznawaniu i kontroli takich zaburzeń, jak zez i podwójne widzenie. Jest także pomocne przy diagnostyce tzw. oczopląsu, czyli niekontrolowanych, szybkich ruchów gałek ocznych. Wykorzystuje się je również do diagnostyki tzw. porażenia spojrzenia, które z kolei może być objawem chorób neurologicznych, takich jak SM czy borelioza.

Najczęstszym schorzeniem, które wymaga badania przy użyciu tego narzędzia, jest zez, szczególnie u małych pacjentów. Mniej powszechna jest całkowity brak ruchomości jednej z gałek ocznych, a także zaburzenia oceny dokładnej lokalizacji widzianych przedmiotów.

Okuliści często wykorzystują ekran Hessa podczas wizyt kontrolnych u pacjentów po zabiegach i operacjach chirurgicznych.

Jak wygląda ekran Hessa?

Konstrukcja ekranu jest bardzo prosta. Jest to spora tablica w kształcie kwadratu, wyposażona w 25 punktów świetlnych. Ekran wyposażony jest także w siatkę łukowatych linii. Do prawidłowego przeprowadzenia zabiegu niezbędne są także odpowiednie, dwukolorowe gogle z filtrami (zazwyczaj w zestawie są 2 pary), pilot dla okulisty oraz wskaźnik dla pacjenta.

Ekran wymaga podłączenia do sieci, aby móc manewrować punktami świetlnymi. MDT dostarcza sprzęt wysokiej jakości, który pozwala na precyzyjne przeprowadzenie diagnostyki czy kontroli okulistycznej.

Jak wygląda badanie przy pomocy ekranu Hessa?

Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne, choć u niektórych pacjentów może wywoływać dyskomfort związany z rozkojarzeniem widzenia podczas trwania testu. Zawsze należy przygotować pacjenta (szczególnie małego) na ewentualne nieprzyjemne doznania jeszcze przed badaniem.

Podczas badania pacjent siada przed ekranem Hessa w odległości od 50 do 100 cm. Warto na tym etapie zadbać, aby było mu wygodnie. Następnie badany dostaje do ręki wskaźnik-latarkę i zakłada specjalne okulary z zielonym i czerwonym filtrem. Ich zadaniem jest rozkojarzenie i lekkie zachwianie jakości widzenia.

Okulista przy pomocy pilota podświetla jeden z punktów na czerwono, a zadaniem pacjenta jest trafienie latarką w ten konkretny punkt.

Materiał zewnętrzny