Zegarek może stać się ważnym elementem zarówno codziennej, jak i formalnej, eleganckiej stylizacji. Dobieranie odpowiedniego czasomierza wymaga zarówno znajomości marek produkujących zegarki oraz poszczególnych modeli, jak i wyczucia stylu czy wiedzy nt. podziału na konkretne rodzaje zegarków. Jednym z najbardziej istotnych aspektów wpływających na wygląd zegarka jest pasek lub bransoleta, na którym tarcza utrzymuje się na nadgarstku. Do wyboru jest kilka rodzajów materiałów, z których mogą być wykonane te elementy. Niektóre lepiej sprawdzą się w codziennym użytkowaniu, inne w ważnych, formalnych sytuacjach. Jedne lepiej prezentują się na delikatnych damskich rękach, inne w okolicach szerokich męskich dłoni. Jak więc wybrać odpowiedni pasek? Przygotowaliśmy kilka porad dotyczących poszczególnych kategorii tych produktów.
Bransolety
Na początek kilka słów należy się jednym z najbardziej klasycznych sposobów mocowania zegarków na nadgarstkach, czyli bransoletom. Najczęściej są one wykonywane ze stali nierdzewnej, co nadaje im sporo wyjątkowego, eleganckiego charakteru. Nawet niespecjalnie drogi zegarek garniturowy na takim pasku będzie wyglądać szykownie. Tego typu rozwiązania nadają się więc przede wszystkim do formalnych i eleganckich stylizacji. W przypadku szczupłych i cienkich rąk warto stawiać szczególnie na bransolety z niewielkimi oczkami. Warto pamiętać, że paski w formie bransolety odznaczają się także dużą trwałością, o czym możesz dowiedzieć się więcej na https://odziezbiznesowa.pl/akcesoria/zegarki. Minusem może być natomiast spora waga zegarka umieszczonego na takiej konstrukcji.
Paski skórzane
Kolejny rodzaj paska, który z powodzeniem może stanowić dodatek do eleganckiego ubioru. Paski z najdroższych, najbardziej luksusowych skór mogą nawet znacznie podnieść wartość czasomierza – tak jest choćby w przypadku zegarków na pasku z krokodylej skóry. Ale nawet “zwyczajna” koźlęca czy bydlęca skóra może dobrze się prezentować. Skórzane paski są szczególnie chętnie używane przez kobiety. Można je bowiem łatwo dopasować do koloru oczu, włosów czy torebki – są dostępne w wielu barwach. Skórzany pasek przy zegarku sprawdzi się również na co dzień, przyjemnie się go nosi. Jest jednak nieco mniej trwały niż bransoleta, po pewnym czasie będą na nim widoczne ślady długiego użytkowania.
Paski materiałowe
To rozwiązanie, które zdecydowanie lepiej sprawdzi się w mniej formalnych sytuacjach niż w przypadku eleganckich rautów lub spotkań na najwyższym szczeblu. Zegarki na materiałowym pasku nie będą więc dobrze wyglądać w połączeniu z marynarką lub wytworną suknią. Mimo to zyskują na popularności. Są nieco tańszym rozwiązaniem, ale coraz bardziej solidnym. Czasami na materiałowych paskach umieszcza się nawet najdroższe zegarki, choć wówczas jest to połączenie nieco prowokacyjne. Pasek materiałowy jest często wykonany z nylonu, czasami także włókien naturalnych. Dobrze komponuje się z casualowym stylem, jest dostępny w wielu kolorach, ale zużywa się znacznie szybciej niż jego skórzany odpowiednik.
Paski gumowe
To rozwiązanie, które w pierwszej kolejności kojarzy się z zegarkami sportowymi. Po taką opcję często sięgają też osoby wykonujące prace fizyczne. Gumowy pasek jest bowiem wytrzymały, ale przede wszystkim odporny na wilgoć i wodę. Do tego można go łatwo i szybko wyczyścić, a umieszczony na nim zegarek nie będzie przemieszczać się po nadgarstku. Silikon czy kauczuk, z którego zazwyczaj wykonuje się taki pasek, może być też barwiony w dowolnym kolorze. To jednak rozwiązanie, które nie powinno być stosowane w czasie spotkań biznesowych ani formalnych sytuacji. Tam sportowy styl powinien ustąpić elegancji.
Inne rodzaje pasków
Bransolety, paski skórzane, materiałowe i gumowe to rozwiązania, które są zdecydowanie najbardziej popularne. Warto jednak również wspomnieć o innych, rzadziej widywanych na nadgarstkach. Należą do nich paski z żywicy, stanowiące jedną z opcji dla sportowych zegarków, a także wyjątkowo wytrzymałe i odporne na zarysowania paski ceramiczne.