Problemy z włosami często spowodowane są błędami w pielęgnacji oraz niewłaściwym trybem życia. Niekiedy jednak mogą one świadczyć o tym, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego. W dzisiejszym artykule omówimy najczęściej występujące problemy z włosami oraz ich główne przyczyny. Dodatkowo także podpowiemy, jak sobie z nimi radzić.
Nadmierne przetłuszczanie się włosów
Przetłuszczanie się włosów to problem, z którym zmaga się wiele osób w różnym wieku. Wzmożona produkcja łoju prowadzi do zapychania się mieszków włosowych, co z kolei może doprowadzić do nadmiernego przetłuszczania się i wypadania włosów.
Dlaczego włosy się przetłuszczają?
Jedną z głównych przyczyn nadmiernego przetłuszczania się włosów są zaburzenia funkcjonowania układu hormonalnego. Dlatego też z problemem tym najczęściej zmagają się nastolatkowie oraz kobiety w okresie pokwitania. Problemy z łojotokiem często wynikają także ze stosowania nieodpowiednich kosmetyków, niewłaściwej diety oraz uwarunkowań genetycznych.
Jak poradzić sobie z problemem przetłuszczających się włosów?
W pierwszej kolejności należy poznać przyczynę nadmiernego wydzielania łoju. Niezbędna w tym przypadku będzie konsultacja z trychologiem lub dermatologiem. Oprócz tego warto wprowadzić kilka zmian w dotychczasowym stylu życia oraz pielęgnacji włosów, które pozwolą zminimalizować nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy.
Osoby borykające się z tym problemem powinny unikać stosowania silnie oczyszczających i drażniących szamponów, które mogą doprowadzić do nadmiernego przesuszenia się skóry głowy, czego efektem będzie wzmożone wydzielanie łoju. Najlepiej w tej sytuacji sprawdzą się delikatne szampony bazujące na naturalnym składzie, które przywrócą skórze naturalne pH. Jednym z częściej popełnianych błędów przez osoby zmagające się z nadmiernym przetłuszczaniem włosów, jest używanie do ich mycia zbyt gorącej wody, która stymuluje pracę gruczołów łojowych.
Wskazane jest także ograniczenie używania suchych szamponów, które blokują ujścia mieszków włosowych, przyczyniając się tym samym do przetłuszczania włosów. Raz w tygodniu warto wykonać peeling, który oczyści i nawilży skórę głowy oraz poprawi mikrokrążenie, stymulując tym samym wzrost nowych włosów.
Jeżeli chodzi o dietę, to z codziennego menu warto wykluczyć przede wszystkim tłuste, ciężkostrawne i ostre potrawy, wysokoprzetworzoną żywność oraz słodycze. Dieta powinna być bogata w świeże owoce, warzywa, chude mięso oraz ryby.
Nadmierne wypadanie włosów
Bez wątpienia to jeden z najbardziej dotkliwych problemów związanych włosami, którego pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć. Wbrew powszechnie panującym przekonaniom, nie jest to tylko problem natury estetycznej. Bardzo często wypadanie włosów jest przykrym objawem niektórych chorób. O nadmiernym wypadaniu należy mówić wtedy, kiedy liczba włosów, które tracimy każdego dnia, przekracza 100-150. Co może być tego przyczyną?
Jakie są główne przyczyny wypadania włosów?
Przyczyny wypadania włosów mogą być różne. W większości przypadków jest to wynik nieodpowiedniej diety ubogiej w niezbędne składniki odżywcze, stosowania źle dobranych kosmetyków do codziennej pielęgnacji włosów i skóry głowy, częstej stylizacji włosów, a także zażywania niektórych leków. Nadmierna utrata włosów może świadczyć także o wielu groźnych chorobach, takich jak anemia, anoreksja, nadczynność lub niedoczynność tarczycy, cukrzycy, zaburzeń hormonalnych, a nawet chorobach nowotworowych.
Jak skutecznie walczyć z nadmiernym wypadaniem włosów?
Aby powstrzymać nadmierne wypadanie włosów, kluczowe jest zidentyfikowanie głównej przyczyny występującego problemu, co nie jest takim prostym zadaniem. Dlatego też w tym przypadku warto skorzystać z pomocy odpowiedniego specjalisty np. trychologa, endokrynologa, dermatologa lub dietetyka.
Jednym z najprostszych i zarazem najskuteczniejszych sposobów na wzmocnienie włosów jest zmiana dotychczasowej diety. Produkty, które spożywamy na co dzień, mają ogromny wypływ na kondycję nie tylko naszych włosów, ale także skóry i paznokci. Dietę warto wzbogacić w produkty zawierające m.in.:
- – biotynę – nazywana inaczej witaminą B7 lub witaminą H hamuje wzmożone wypadanie, stymulując jednocześnie włosy do wzrostu, znajdziesz ją w wątróbce, jajach, owocach morza, orzechach włoskich, marchwi, pomidorach oraz szpinaku.
- – witaminę A – stymuluje wzrost mieszków włosowych, jej źródłem są przede wszystkim warzywa np. dynia, brokuły, marchew i kapusta.
- – witaminę E – przyspiesza wzrost włosów, znajdziesz ją w jajach, zielonych warzywach, produktach pełnoziarnistych oraz orzechach.
- – witaminę C – jej niedobór osłabia cebulki włosowe, jej bogatym źródłem są m.in. owoce cytrusowe, owoce leśne, szpinak oraz jarmuż.
W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się także produkty bogate w cynk, żelazo oraz miedź – pierwiastki niezbędne dla zachowania prawidłowej struktury włosów, stymulujące ich wzrost. Ich źródłem są m.in. wołowina, kasza gryczana, natka pietruszki, ryż oraz pestki dyni i słonecznika.
W walce z wypadaniem włosów istotna jest także ich pielęgnacja. Stosowanie źle dobranych kosmetyków, a w szczególności szamponu często jest główną przyczyną osłabienia cebulek włosowych. Wybierając produkty do codziennej pielęgnacji, dużą uwagę warto zwrócić na ich przeznaczenie oraz skład.
Jaki jest najlepszy szampon do włosów wypadających? Otóż należy pamiętać o tym, że nie ma jednego uniwersalnego produktu, który sprawdzi się w każdym przypadku. Wybór szamponu oraz innych kosmetyków do pielęgnacji włosów jest kwestią indywidualną, zależną od różnych czynników. Skuteczny szampon na wypadające włosy powinien być wzbogacony w składniki pobudzające cebulki włosowe, które stymulują wzrost nowych włosów. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się szampon z diosminą i hesperydyną bazujący na składnikach pochodzenia naturalnego, który wzmacnia włosy i przeciwdziała ich wypadaniu.