arysa.pl

moda, uroda, styl życia, dziecko

Własna biżuteria handmade
Uroda

Własna biżuteria handmade – jakie koraliki wybrać?

Własnoręczne tworzenie biżuterii to nie tylko doskonały sposób na uzyskanie oryginalnych i efektownych dodatków, ale także szansa na rozwijanie kreatywności i nabywanie sprawności manualnej. Nieodłącznym elementem wielu bransoletek, naszyjników czy kolczyków handmade są koraliki. Które z nich najlepiej wybrać, jeśli jesteśmy osobami początkującymi? Jakie rodzaje koralików sprawdzą się najlepiej przy efektownej metodzie beadingu, a jakie będą dobrym wyborem przy sutaszu?

Koraliki plastikowe i akrylowe

Jeśli jesteśmy osobami początkującymi, w dodatku przytłoczonymi mnogością rodzajów, faktur i kształtów koralików do biżuterii, to nasz wybór jak najbardziej powinien paść na te wykonane z plastiku bądź z akrylu. Nie musicie obawiać się, że materiał, z którego są wykonane ujmie wyglądu Waszym stylizacjom. Dobrze skomponowana bransoletka czy zaprojektowany naszyjnik z takich koralików będzie prezentować się równie efektownie, jak biżuteria z wyższej jakości komponentów.

Koraliki do biżuterii z akrylu i plastiku są polecane na początku drogi z biżuterią DIY, ponieważ w większości mają większe otwory i są tańsze od np. elementów wykonanych z kamieni naturalnych. Cena odgrywa szczególnie ważną rolę, kiedy nie jesteśmy jeszcze zdecydowani, że dodatki biżuteryjne handmade to coś dla nas.

Koraliki drewniane

Jeśli lubimy motywy, w których dominują kwiaty, natura lub bliski nam jest styl ludowy i eklektyczny, to warto zdecydować się na koraliki drewniane. Podobnie jak te z akrylu i plastiku, mają duże otwory, co ułatwia przygodę z biżuterią handmade osobom początkującym. Cena, jaką za nie zapłacimy, również nie jest wysoka. Co więcej, koraliki drewniane możemy poddać nieznacznej personalizacji, tzn. materiał, z którego są wykonane umożliwia ich pomalowanie na ulubiony kolor.

Sprawdzą się one jako w biżuterii dla każdej kobiety, niezależnie od wieku czy typu urody. Ponadto koraliki drewniane nieraz wybierane są jako element do dodatków dla mężczyzn.

koraliki

Koraliki szklane

To najpopularniejsza odmiana koralików, wybierana chętnie zarówno przez osoby, które stawiają swoje pierwsze kroki w świecie DIY, jak i te zaawansowane, mające za sobą już wiele stworzonych bransoletek i naszyjników różnymi metodami.

Koraliki TOHO

Drobne, szklane koraliki TOHO to przede wszystkim japońskie koraliki o wysokiej jakości wykonania. Cechuje je odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz ścieranie. Przyjmują one różne kształty – od najpopularniejszego koła, przez trójkąty, po formę łezek i rurek. TOHO występują w wielu barwach oraz wielkościach, a spośród innych szklanych koralików wyróżnia je większa średnica otworów (dostępne są otwory 4 mm, 3 mm, 2,2 mm i 1,5 mm).

Koraliki TOHO sprawdzą się szczególnie podczas tworzenia biżuterii metodą beadingu. W zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć, możemy wybrać jeden z dostępnych rozmiarów – 6, 8, 11 i 15. Numer określa, ile koralików mieści się w 1 calu, a to z kolei oznacza, że im większy rozmiar, tym mniejszą średnicę będą miały koraliki. Co więcej, im drobniejsze je wybierzemy, tym łatwiej będzie nam skomponować spójną, wielobarwną kompozycję.

Koraliki Miyuki

Koraliki Miyuki, podobnie jak koraliki TOHO, są produkowane w Japonii i wyróżnia je doskonała jakość, cylindryczny kształt i nasycona barwa. Wykonane są z trwałego szkła, odpornego na różnego rodzaju uszkodzenia. Ponadto posiadają szeroką gamę kolorystyczną, różnorodne faktury i zdobienia oraz występują one w kilku odmianach, m.in. Miyuki Delica, którą cechuje piękny połysk.

Koraliki Miyuki to drugi rodzaj koralików chętnie wybieranych do wykonywania biżuterii metodą koralikowania (czyli wspomnianą wcześniej techniką beadingu), a także do tworzenia sutaszu i tkaniu na krośnie.

Koraliki czeskie

Te szklane koraliki występują w trzech odmianach: Fire Polish, Rizo i Super Duo. Przyjmują one najróżniejsze kształty – od klasycznych kulek, przez oponki, rurki i łezki, po serca oraz kwiaty. Szeroka gama kolorystyczna zapewnia możliwość maksymalnej personalizacji tworzonej biżuterii i stworzenia unikalnych kompozycji. Koraliki czeskie występują w różnych wielkościach oraz cechują się różnymi powierzchniami (m.in. matowe, metaliczne i transparentne).

koraliki

Koraliki z kamieni naturalnych

Ze wszystkich odmian koralików, te z kamieni naturalnych są najdroższe. Jednak ich cena warta jest efektów, jakie pozwalają osiągnąć. Biżuteria z ich dodatkiem stanowi doskonały dodatek do eleganckich czy wieczorowych stylizacji, ale sprawdzi się w również w formie naszyjników, bransoletek czy kolczyków noszonych na co dzień.

Ponadto koraliki z kamieni naturalnych doskonale sprawdzają się przy tworzeniu biżuterii metodą sutaszu, szczególnie, gdy przyjmują one formę kaboszonów.

Kaboszon

To oszlifowane kamienie naturalne. Najpopularniejsze kaboszony przyjmują kształt koła oraz owalu, jednak znajdziemy je także w postaci kropli czy kwadratu o zaokrąglonych rogach. Są one stosowane w celu nadania dodatkom biżuteryjnym ciekawych efektów optycznych, np. intensywnego połysku czy mienienie się barwami tęczy.

Kaboszony nie posiadają otworów, stąd można je jedynie obszywać, przyklejać lub oprawiać. Ich spód najczęściej jest gładki, rzadziej jest wklęsły bądź wypukły.

Jak stworzyć własną biżuterię handmade z wybranych koralików

Macie już wybrane koraliki, ale nie wiecie, jaką biżuterię stworzyć? Piękny, bogato zdobiony naszyjnik z kaboszonem? A może kupiliście koraliki TOHO i planujecie beadingową bransoletkę i zastanawiacie się, od czego zacząć? Z pomocą przychodzą różne blogi – jednym z nich, wartych odwiedzenia, jest blog Korallo. Znajdziemy tam wiele porad, inspiracji i wskazówek dotyczących biżuterii DIY. Nie czekaj i spraw sobie piękne, unikatowe dodatki biżuteryjne!