arysa.pl

moda, uroda, styl życia, dziecko

Znaczenie witaminy C
Uroda

Znaczenie witaminy C w codziennej pielęgnacji skóry

Witamina C nazywana jest też witaminą odporności, ale ma też ważne znaczenie dla skóry. Warto poznać jej rolę w tworzeniu zdrowej warstwy hydrolipidowej czy niwelowaniu przebarwień. Jaka forma witaminy C najlepiej sprawdza się w kosmetykach?

Jakie działanie na skórę ma witamina C? 

Witamina C odkryta została w latach 20.tych XX wieku. Już w latach 30.tych było wiadomo, że zsyntetyzowana forma witaminy C, czyli kwas askorbinowy przeciwdziała szkorbutowi. Witamina C pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu, reguluje również pracę melanocytów. może łagodzić stany zapalne, gdyż neutralizuje wolne rodniki tlenowe. Jeśli w kosmetyku znajduje się dodatkowo witamina E, to działanie jest bardziej celowane i skuteczniejsze. Warto wiedzieć, że dzięki witaminie C skóra może być rozświetlona, pełna witalności i blasku. Dlatego warto sięgnąć po krem z witaminą C do twarzy. Można też wybrać produkt, który zawiera większe stężenie kwasu askorbinowego, czyli serum.  

Kto powinien sięgnąć po kosmetyki z witaminą C? 

Jeżeli macie problem z przebarwieniami skóry powstałymi na skutek choroby np. łuszczycy czy łupieżu pstrego, to kosmetyki zawierające witaminę C mogą Wam pomóc. Warto podkreślić, że dodatkowo złagodzą stan zapalny. Dobre działanie nawilżające i rozświetlające można uzyskać w przypadku skóry dojrzałej. Serum może skutecznie redukować plamy będące objawem fotostarzenia się skóry. Produkty z witaminą C sprawdzą się nie tylko w przypadku nierównego kolorytu skóry, ale również ziemistego odcienia cery. Powinni po nie sięgnąć m.in. palacze. Jeżeli chce się zachować jędrność i elastyczność skóry to warto wybierać kremy przeciwzmarszczkowe z witaminą C. Jeżeli skóra jest zniszczona od nadmiernego opalania, to panaceum na to będzie krem lub serum z przyswajalną formą witaminy C. Żyjemy w zanieczyszczonym środowisku, a witamina C wspiera ochronę warstwy hydrolipidowej przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Ponadto uszczelnia naczynia krwionośne i zapobiega powstawaniu sińców, wybroczyn czy cieni pod oczami. Te ostatnie może również skutecznie redukować. Wszechstronne działanie witaminy C na skórę powoduje, że produkty, które ją zawierają są odpowiednie zarówno dla młodej, jak i dojrzałej skóry. Warto wiedzieć, że witamina C występuje w kilku formach. W składzie kosmetyków należy szukać: kwasu L-askorbinowego 2-Glukozydu, etylowego kwasu askorbinowego, soli sodowej fosforanu askorbylu, soli magnezowej fosforanu askorbylu. 

Maseczki z witaminą C, które warto wykonać samodzielnie

Nie musisz kupować gotowych maseczek, by urządzić ożywcze SPA na bazie witaminy C w swoim domu. Możesz wykorzystać sok z cytryny i połączyć go z żelem aloesowym. Taka mieszanka zapewni doskonałe nawilżenie, ale i wpłynie na redukcję przebarwień czy zwężenie porów skóry, zwłaszcza jeśli do maseczki dodacie jeszcze żółtą glinkę. Jaką maseczkę z witaminą C można jeszcze wykonać? W przypadku cery tłustej witaminę C możesz połączyć z glinką zieloną. Maseczkę można przygotować nie tylko na bazie soku z cytryny rozcieńczonego w wodzie, bo można sięgnąć także po sproszkowaną witaminę C i połączyć ją z wodą w stosunku 1:1 lub 1:2. Na opóźnienie procesów starzenia dobrym wyborem będzie połączenie witaminy C, A w kapsułkach, łyżki miodu, łyżki kwaśnej śmietany, a także 7 kropel soku z aloesu. Taką maseczkę wystarczy nałożyć na twarz na 15 minut.                              

Materiał zewnętrzny